10 sie 2016

Abecadło z pieca spadło

Nauka literek i cyferek


Najważniejsza zasada to cierpliwość. Nauka literek czy cyferek to nie wyścigi. Maluch powinien przede wszystkim odbierać to jako zabawę. Cyferki od 1 do 10 możemy dodatkowo układać w proste matematyczne zadania. Tutaj nauka idzie nam zdecydowanie szybciej. Nawet zaczynamy powolutku dodawać, a jak coś nie wychodzi to liczymy na paluszkach.

No ale co z tymi literami? Zdecydowałam, że kupujemy alfabet pisany drewniany, a czemu pisany? A dlatego, że wiele mądrych głów utrzymuje, że dziecko najlepiej nauczyć liter pisanych, a nie drukowanych. Badania dowodzą, że Maluch łatwo przechodzi z alfabetu pisanego na drukowany, w drugą stronę niekoniecznie.
Na potwierdzenie tych słów, moja Iza jak na razie nie zaakceptowała literki A, twierdząc że "a" to nie "A". Alfabet pisany jest też moim skromnym zdaniem po prostu trudniejszy.
Nasze literki drewniane mogę jak najbardziej polecić jako zestaw startowy, jako uzupełnienie innych form nauki np. gier czy puzzli. 
Nasze abecadło oraz cyferki są niedrogie (kosztują 30 zł i wypatrzyłam je w sklepie Król Zabawek) kolorowe i co najważniejsze atrakcyjne dla dziecka. Zestaw zajmuje mało miejsca.
Naszą zabawę (naukę) zaczynamy zawsze od ułożenia imienia czy krótkiego "abc". Dalej próbujemy z imionami czy nazwami ulubionych postaci z bajek np. Elsa. Szkoda ze w takich zestawach nie ma kilka sztuk najpopularniejszego np "a", ale tego nie przeskoczymy- możemy za to powtarzające się literki domalować i wyciąć.

Dywan ze sznurka handmade :)
Sukienka Elsy TUPost powstał w ramach współpracy ze sklepem www.królzabawek.pl

13 komentarzy :

 1. This is so inspiring! I love the post:)

  irenethayer.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Nauka przez zabawę- jestem zdecydowanie na tak ! :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Fajne te literki. Co prawda moja Karolina jeszcze za mała, ale lecę obczaić co jeszcze ciekawego mają w tym sklepie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ciekawe literki. Stopniowa nauka przez zabawę to świetna sprawa, która na pewno sprawi, że dziecko szybciej będzie się rozwijać. Aczkolwiek, nie wolno naciskać jeśli dziecko nie jest zainteresowane lub bo prostu jeszcze za małe na taką naukę :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. dokładnie! my dzisiaj zrobiłyśmy 3 krótkie słowa i ewidentnie Iza miała dość więc odpuściłam

   Usuń
 5. świetne literki, wyglądają naprawdę pięknie :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Pamiętam, że kiedyś sama się podobnymi bawiłam. :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Przepiękne zdjęcia :) Bardzo fajny wpis

  OdpowiedzUsuń
 8. Śliczne te literki, moja córcia byłaby nimi zachwycona.

  OdpowiedzUsuń
 9. Nauka przez zabawę to najlepsza forma, zabawki powinny cieszyć ale dobrze jest gdy wpływają również na rozwój naszego dziecka ;) Bardzo fajny artykuł, pozdrawiam !

  OdpowiedzUsuń
 10. Prosta ale jak bardzo fajna i kolorowa zabawka ;) Moim zdaniem takie zabawki jak te literki i cyferki są najlepsze, pozwalają dziecku dobrze się bawić a przy tym wpływają na jego rozwój i naukę. Przyjemne z pożytecznym, czego chcieć więcej ;)

  OdpowiedzUsuń

Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.